32 229-05-66 [email protected]

Każdy z nas każdego dnia przemierza różne drogi, niejasno zdając sobie sprawę z ich budowy. Niektóre wydają nam się bardziej chropowate, na inne narzekamy, jadąc nimi autem w upalne dni.

Często jednak wydaje nam się, że zasadniczo istnieje po prostu kilka rodzajów dróg i jedynie od możliwości finansowych danego miejsca zależy, jaka droga akurat tam jest położona. Otóż jednak nie jest to do końca prawdą.

Kruszywa naturalne a sztuczne

Najważniejszym podziałem kruszyw drogowych jest ich podział na kruszywa naturalne, takie jak, chociażby żwir oraz kruszywa sztuczne, jak żużel albo keramzyt.

Zaczynając od kruszyw naturalnych – powstają one w wyniki rozdrobnienia skał litych. Pozyskiwane są one z dna jezior, rzek, czy też z różnych kopalni piasku i żwiru. Warto jeszcze dodać, że takie kruszywa mogą być uszlachetnione – wówczas poddaje się je dodatkowym procesom płukania oraz oczyszczania. Jak prezentują się zalety takich kruszyw? Na pewno trzeba tu podkreślić, że wyglądają one bardzo ładnie i estetycznie wkomponowują się w każde otoczenie. Najczęściej jednak ich wadą jest konieczność pielęgnacji i odchwaszczania.

Jak zaś sprawa wygląda z kruszywami sztucznymi? Przede wszystkim, wspomnieć trzeba o tym, że kruszywa sztuczne dzielą się jeszcze na te, które powstają z surowców mineralnych, które poddane zostały obróbce termicznej oraz te, które powstały z odpadów przemysłowych. Do pierwszej grupy zaliczyć można keramzyt, czy glinoporyt, do  drugiej zaś kruszywa takie jak – gralit albo żużel.

Zasadniczo, kruszywa sztuczne są znacznie bardziej odporne na mróz i dobrze nadają się do produkcji asfaltu. Co więcej, mają także zwięzłą budowę i są bezpieczniejsze podczas upałów, mrozów i innych skrajnych warunków atmosferycznych.

Wybór kruszywa a droga

Warto także podkreślić, że wcale nie jest tak, że drogi budowane są z takiego kruszywa, na jakie może sobie pozwolić właściciel danej drogi. Owszem, ceny na pewno odgrywają tu pewną rolę, jednak ważne są także względy estetyczne, a jeszcze ważniejsze – kwestie funkcjonalne. Różne kruszywa bowiem charakteryzują się różną odpornością na warunki pogodowe, termiczne oraz trzeba je w różny sposób pielęgnować. Dlatego też chcąc dobrać odpowiednie kruszywo na drogę do garażu czy przed domkiem na działce, warto jednak poprosić o opinię specjalistów.